BEST OF 2024 ‘Local Services’ WINNERS
Contest allows for daily voting. Votes are blocked every 24 hours, by Cookies and IP Address.
BEST OF SERVICES
BEST FLOWER SHOP
WINNER: Lake Highlands Flowers
RUNNER-UP: McShan Florist
THIRD PLACE: Brumley Gardens
BEST PLACE TO RELAX
WINNER: Yiyi Foot Spa
RUNNER-UP: Hiatus Spa +Retreat
THIRD-PLACE:Â The Only Facial
BEST HAIR SALON
WINNER: Artistik Edge Hair Salon
RUNNER-UP: Blow Salon
THIRD-PLACE:Â L Streets Salon
BEST AUTO REPAIR SHOP:
WINNER: Lake Highlands Automotive
SECOND PLACE: Northlake Automotive
THIRD PLACE:Â Rico & Sons Automotive
BEST DERMATOLOGY
WINNER: Dermatology Center of Dallas
RUNNER-UP: Dr. Kerry R. Carder
THIRD-PLACE:Â Dr. Malouf Dermatology
BEST LANDSCAPINGÂ
WINNER: Hen & Chix, LLC
RUNNER-UP: Brumley Gardens
THIRD-PLACE: Texas Tree Surgeons
BEST ELECTRICIAN
WINNER: Anthony’s Electric
RUNNER-UP: Arrow Electrical Contractors, LLC
THIRD-PLACE:Â Mister Sparky Electrician Dallas
BEST YOGA/PILATES STUDIO
WINNER: Yoga Art Music (YAM Dallas)
RUNNER-UP: Club Pilates
THIRD-PLACE:Â TruFusion Dallas
BEST DOG DAYCARE/BOARDING
WINNER: Happy Tails Dog Daycare, Boarding, Grooming
RUNNER-UP: Camp Bow Wow
THIRD-PLACE:Â Barking Hound Village
BEST OPTICAL
WINNER: Kingsley Optical Inc.
RUNNER-UP: Eye Care Dallas
THIRD-PLACE:Â North Texas Ophthalmic Associates, PLLC & Vision Quest (TIE)
BEST LAW OFFICE
WINNER: Law Office of Chris Schmiedeke, PC
RUNNER-UP: Turley Law Office
THIRD-PLACE:Â Reagan, McLain & Hatch Attorneys
BEST DENTIST
WINNER: Dr. Brian Bishop, Dental Dimensions
RUNNER-UP: Highlands Family Dentistry
THIRD-PLACE:Â Ashly Cothern DDS
BEST NAIL SALON
WINNER: Deluxe Nail Salon
RUNNER-UP: QT Nails
THIRD-PLACE:Â Luxx Nail Salon
BEST ALTERATIONS
WINNER: Sinh Tailor
RUNNER-UP: Jose Sewing Service & Luggage Repair
THIRD-PLACE:Â Twin Bridges Shoe Repair & Alterations
BEST BARBER SHOP
WINNER: Boardroom Salon for Men- The Hill
RUNNER-UP: Five Star Barber
THIRD-PLACE:Â Blades and Fadez
BEST MED SPA
WINNER: Ultimate Image MedSpa
RUNNER-UP: Evolve Med Spa
THIRD-PLACE:Â La Lumiere Esthetique
BEST PET GROOMER
WINNER: Happy Tails Dog Daycare, Boarding, Grooming
RUNNER-UP: Vhea’s LaundroMutt
THIRD-PLACE:Â Sadie’s Grooming
BEST WELLNESS STUDIO
WINNER: JOIEE Studios
RUNNER-UP: Enlumnia Energetic Health & Wellness
THIRD-PLACE:Â AUM Integral Wellness
BEST PEDIATRICIAN
WINNER: Pediatric Associates of Dallas
RUNNER-UP: MD Kids Pediatrics Lake Highlands
THIRD-PLACE:Â Little Spurs Pediatric Urgent Care
BEST ORTHODONTIST
WINNER: Dallas Orthodontics
RUNNER-UP: Walnut Central Orthodontist
THIRD-PLACE:Â Children’s Dental Care
BEST PLACE TO WORK OUT
WINNER: Lake Highlands YMCA
RUNNER-UP: Crossfit Lake Highlands
THIRD-PLACE:Â Positively Fit Lake Highlands
BEST INTERIOR DESIGN
WINNER: Max & Lou Home
RUNNER-UP: Virginia Krejci Interiors
THIRD-PLACE:Â Kim Armstrong Interior Design & Hadley & Harriet Design and Decor (TIE)
BEST HOME REMODELER
WINNER: O’Brien Group
RUNNER-UP: Kitchen Design Concept
THIRD-PLACE:Â Shawn Watkins Remodeling
BEST INSURANCEÂ Â
WINNER: TWFG Insurance Services- Reed Wilcox
RUNNER-UP: Michele Davis- State Farm Insurance Agent
THIRD-PLACE:Â Kemper Health
BEST CLEANING SERVICES
WINNER: Texas Pro Maids
RUNNER-UP: Windsor Maid Services
THIRD-PLACE:Â Gmaids & United Home Services- Air Duct & Chimney Service (TIE)
BEST DRY CLEANING
WINNER: Lake Highlands Cleaners
RUNNER-UP: Wildcat Cleaners
THIRD-PLACE:Â Dallas Dry Cleaning
BEST MEDICAL CLINIC
WINNER: Dallas Family Medicine
RUNNER-UP: Watermark Urgent Care
THIRD-PLACE:Â Dallas Health & Wellness Clinic
BEST VET
WINNER: White Rock Animal Hospital
RUNNER-UP: Abrams Royal Animal Clinic
THIRD-PLACE:Â Abrams Forest Veterinary Clinic
BEST OPTICAL
WINNER: Kingsley Optical
RUNNER-UP: North Texas Opthalmic Associates, PLLC
THIRD-PLACE:Â Dallas Youth Optical
BEST OUTDOOR HOME IMPROVEMENT
WINNER: Scott Exteriors
RUNNER-UP: Lake Highlands Glass & Mirror
THIRD-PLACE:Â Cowboy Fence & Iron